Старт проєкту «Комунікація та обізнаність про медичні послуги на рівні громади – 2023»

Новини, 12.04.2023

Презентація та старт проєкту «Комунікація та обізнаність про медичні послуги на рівні громади – 2023»: Фахівці Всеукраїнської Асоціації ОТГ та громадської спілки «Форум трансформації охорони здоров’я» надаватимуть експертну підтримку в реалізації третього етапу медичної реформи

Приєднуйтесь до Viber-групи «Медицина в громаді»

Передумови:

Наразі в Україні відбувається третій етап трансформації системи охорони здоров’я – інфраструктурний, який передбачає створення госпітальних округів за кластерним принципом і формування спроможних мереж із відповідними ролями закладів охорони здоров’я в них.

До 1 травня 2023 року відповідно до Постанови КМУ (28.02.23) № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я» обласні військові адміністрації мають розробити та подати для погодження МОЗ України пропозиції щодо визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я та проєкти планів розвитку госпітальних округів на три роки.

Органи місцевого самоврядування мають бути залучені до розробки цих планів на рівні госпітальних кластерів, сформованих в кожному укрупненому районі. Ці плани подаються до МОЗ України разом з Протоколом узгодження пропозицій територіальних громад. Саме на цих планах будуть базуватися наступні дії щодо створення, реорганізація та перепрофілювання закладів охорони здоров’я. 

Розроблені плани розвитку стануть і основою для спрямування фінансових та організаційних ресурсів держави та міжнародних партнерів за напрямками відновлення, реконструкції та будівництва (інфраструктури), оснащення обладнанням та забезпечення кадровим потенціалом.

Розвиток медзакладів, що не потрапили до спроможної мережі госпітального округу, відбуватиметься за рахунок місцевих бюджетів.

На сьогодні, до 40% малих та середніх лікарень в міських та сільських громадах (до 40 тис.) знаходяться в зоні значних фінансових, політичних, соціально-економічних ризиків, які можна та потрібно передбачити та поступово зменшити. 448 громад з населенням до 40тис.* мали лікарні, з яких 280 (63%) не увійшли за попереднім моделюванням до переліку закладів охорони здоров’я спроможної мережі госпітального округу. Зміни потребуватимуть додаткового аналізу, фінансування, управлінських рішень на регіонально, у тому числі для забезпечення достатнього рівня інтеграції медичної допомоги всіх рівнів в межах громади, кластеру та госпітального округу при збереженні фінансової стійкості нової моделі роботи закладів охорони здоров’я малих міст та громад.

* Демографічні дані станом на 01.01.2022 року.

Доля лікарень поза спроможною мережею

Виникають питання:

  • Яка доля ЗОЗ (стаціонарів), які не потрапляють в спроможну мережу у форматі їх поточної моделі надання медичних послуг?
  • Що робити з такими закладами органам місцевого самоврядування, щоб зменшити організаційні, фінансові, соціальні та політичні ризики?
  • Як вплинути на управлінські рішення всіх рівнів при плануванні розвитку госпітального округу з метою визначення функцій, моделей та ролі ЗОЗ малих громад, що не є частиною спроможної мережі ГО?
  • Як зберегти та покращити фізичну та економічну доступність мешканців громад до якісних, безпечних та ефективних медичних послуг, що базуються на принципах кластеризації та формування спроможних мереж госпітальних округів?
  • Як підвищити розуміння маршрутів пацієнтів для отримання різних видів медичної допомоги за умови поступової концентрації високоспеціалізованої медичної допомоги в закладах вищого рівня? 
  • Як покращити комунікацію з мешканцями громади щодо доступності безоплатних медичних послуг в рамках Програми медичних гарантій зараз і в майбутньому в умовах формування спроможних мереж госпітальних округів?

З цими та іншими аспектами допомагатиме працювати громадам Команда проєкту «Комунікація та обізнаність про медичні послуги на рівні громади – 2023» з спеціалістів Всеукраїнської Асоціації ОТГ та експертів громадської спілки «Форум трансформації охорони здоров’я».

Така тісна співпраця між двома об’єднаннями стала можливою завдяки підписаному в 2022 році  меморандуму про спільні наміри щодо розбудови ефективного управління мережею медичних закладів на рівні громад.

6 квітня 2023 року відбулася презентація Проєкту КОМПГ-2023 Правлінню Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

Під час зустрічі були розглянуті наступні питання:

🔵 Короткий огляд оновленої інформації щодо перебігу реформи спеціалізованої медичної допомоги, визначення спроможної мережі закладів охорони здоров’я та розвитку госпітальних округів.
🔹Ігор Гнатуша, Голова секторальної платформи “Охорона здоров’я” Всеукраїнської Асоціації ОТГ.

🔵 Базове роз’яснення питання функціонування ЗОЗ, які знаходяться у прифронтовій зоні.
🔹  Аліса Макаріхіна, Керівник експертної групи проєкту КОМПГ-2023, модератор секторальної платформи “Охорона здоров’я” Всеукраїнської Асоціації ОТГ .

🔵 Про формування спроможних мереж закладів охорони здоров’я вторинного рівня надання медичної допомоги, презентація Проєкту «Комунікація та обізнаність про медичні послуги на рівні громад 2023».
🔹 Євген Прилипко, Керівник Проєкту КОМПГ 2023.

Подивитися відео-записЗавантажити PDF презентацію
Презентація проєкту КОМПГ2023, Євгена Прилипко, голови ГС “ФТОЗ”

Впродовж квітня – вересня 2023 року 60 Команд громад з населенням до 40 тис. (представники ОМС та ЗОЗ) матимуть можливість отримати експертну підтримку в реалізації третього етапу медичної реформи.

LOGO Проєкт КОМПГ 2023

Мета Проєкту: підтримати органи місцевого самоврядування в покращенні розуміння того як:

  • задовільнити потреби громад у сфері охорони здоров’я шляхом трансформації їхньої мережі закладів охорони здоров’я з акцентом на потреби мешканців громади відповідно до подальшої реформи системи надання медичної допомоги в цілому;
  • підвищити комунікаційну спроможність громад щодо покращення фізичної, економічної доступності до якісних, безпечних та безоплатних медичних послуг.

Цільова аудиторія: органи місцевого самоврядування та заклади надання первинної та спеціалізованої медичної допомоги територіальних громад.

  Загальний опис Проєкту КОМПГ-2023 (завантажити, PDF)

► Інформаційні ресурси Проєкту:
• Viber-група «Медицина в громаді»
Facebook сторінка програми ЕУММЗ
Facebook група “Власник медзакладу”
Платформа «Охорона здоров’я» Всеукраїнської Асоціації ОТГ

► Контакти Проєкту:
• Координатор проєктів ГС “ФТОЗ”: Терент’єва Ольга, Terentieva@htf.org.ua
• Комунікації проєктної діяльності з ОМС та ЗОЗ: Лошицька Вікторія, vikaloshytska@gmail.com
• Євген Прилипко, Керівник проєкту, голова ГС «Форум трансформації охорони здоров’я»
+380633957873, prylypko@htf.org.ua

Дана ініціатива реалізується Всеукраїнською Асоціацією ОТГ  у партнерстві з ГС «Форум трансформації охорони здоров’я», як окремий проєкт програми «Ефективне управління мережею медичних закладів в умовах децентралізації» за підтримки Проекту USAID-Ukraine «Підтримка реформи охорони здоров’я» в рамках Грантової програми «Посилення спроможності громад за допомогою стратегічних інструментів для підвищення обізнаності задля забезпечення їх ефективної роботи як агентів змін на регіональному рівні».
Діяльність Проєкту КОМПГ-2023 здійснюється при координації з МОЗ України, НСЗУ та Міністерством розвитку громад та територій.

КОМПГ_Лого виконавців та партнерів